Nezabudnuteľné turnaje: Kanadský pohár ´87

Ďalší z nezabudnuteľných hokejových sviatkov. Tentokrát označovaný ako ,,Hokejová obdoba hviezdnych vojen,, či ,,Vojna ostria,, To, že ňou naozaj aj bol, o najlepšom zápase aký svet videl a pochybnej výhre sa dočítate dnes.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

,,Oh, Canada!,,
Bol to v poradí už štvrtý ,,Canada cup,, v histórii. Domáce mužstvo už malo vo vitríne dve prvenstvá. Sovietsky zväz triumfoval raz. Už len z tohto hľadiska to bola prestížna záležitosť. Kanaďania nechceli dopustiť, aby ich sovieti dobehli v počte titulov z ich vlastného podujatia. A tak si to aj všetci priali. Chceli turnaj vyhrať a potvrdiť, že najlepší hokej sa hrá tam, kde vznikol.

Len dvaja favoriti
Iste, turnaja sa zúčastnili aj švédi, američania, čechoslováci a fíni. Lenže ich zostava sa nedala porovnávať so zostavami topfavoritov. Československo chcelo odčiniť blamáž z posledného podujatia z roku 1984, keď nevyhralo ani zápas. USA a Fínsko stále nemali dostatok kvality. Jediný, kto mohol prekvapiť boli Švédi, no to by muselo pomôcť aj povestné šťastie. Herný systém bol jednoduchý - jedna skupina, každý s každým, štyria postupujú do semifinále a napokon finále na dva víťazné zápasy. Turnaj bol propagovaný snáď úplne všade. V televíziách neustále bežali znelky, promá, recenzie a zábery z pamätných zápasov. Čakalo sa veľa - že turnaj prekoná všetko, čo tu doteraz bolo. Napokon sa ukázalo, že išlo o jeden z najdramatickejších turnajov vôbec a finále dokonca kvalitatívne prevýšilo legendárnu ,,sériu storočia,, z roku 1972. Vtedy nič netušiacich fanúšikov čakala silná káva.

99 a 66
Kanaďania ako tradične hrdo a s pýchou ospevovali svoju silu. Tentokrát oprávnene. Wayne Gretzky je na svojom vrchole, od roku 1984 tri krát prekonal 200 bodovú hranicu. Mladík Mario Lemieux bol jediný, kto vystupoval z jeho tieňa. Obaja títo hráči boli centri, ale tréner Mike Keenan podľahol neopakovateľnej príležitosti a spravil to čo by spravil asi každý z nás keby mal takú právomoc - dal ich vedľa seba do jedného útoku. Rusáci vkladali svoje nádeje do zohratej formácie Makarova, Larionova a Krutova. Aj novovytvorená trojička Chomutov, Bykov, Kamenskij už budila rešpekt.
Všetko bolo pripravené na zahájenie...

Cesta do finále
Československo malo tú česť hrať otvárací zápas, no súperom bola Kanada. Kanaďania však už boli známi tým faktom /a sú tým známi dodnes/, že im vždy na začiatku turnajov chvíľu trvá kým si na seba lepšie zvyknú a zohrajú sa. Ich sila vždy rastie každým zápasom a nebolo tomu inak ani teraz. Zápas skončil 4:4. Ani Gretzky, ani Lemieux sa nepresadili. Čechoslováci škrípali zubami, pretože kľudne mohli aj vyhrať. Na úvod prehrali aj sovieti a to so švédmi. Teda obaja najväčší favoriti zakopli. Čoskoro sa však naštartujú a porážajú všetko čo im stojí v ceste. Vo vzájomnom zápase si body rozdelia po remíze 3:3. V semifinále si Kanaďania predsa len poradia s Československom 5:3, hoci po prvej tretine prehrávali 0:2. Rusko zdolá švédov 4:2 a toľko očakávané finále Kanada - ZSSR je skutočnosťou.

Finále snov
To čo sa udialo vo finálovej sérii je dodnes považované ako to najlepšie čo sa kedy na hokejovom ľade udialo. To znamená - prelievanie hry z jednej strany na druhú a neustále pretekanie sa vo vedení.
Prvý zápas začal pre Kanadu výborne už v druhej minúte dáva gól Gartner a domáci vedú 1:0.Čoskoro však sovieti otáčajú na 4:1 vo svoj prospech. Kanada sa zdá byť na kolenách. Gretzky ale naštartuje spoluhráčov vtipnou prihrávkou na Bourqua, ten dá gól a opäť je o čo hrať. Kanaďania tak búšia do svojho súpera, že zrazu vedú 5:4! Tentokrát pritlačí súper a vyrovná. Rozhoduje sa teda v predĺžení. V 6.minúte sa triafa Semak. V hale nastáva ticho a ZSSR vedie 1:0 na zápasy.
Druhý zápas nie je o nič slabší. Kanaďania vedia, že už nesmú prehrať, inak by to bol koniec ich nádejám. Začnú dobre a ujmú sa vedenia na 3:1. Tentokrát zvýšia obrátky rusi a vyrovnajú na 4:4. Lemieux a Gretzky uniknú a po peknej akcii je to 5:4. Kamenskij však minútu pred koncom vyrovnáva a opät sa musí ísť do predĺženia. V prvom sa nerozhodne a v druhom Gretzky opäť nahráva Lemieuxovi a Kanada vyhráva 6:5. V tomto zápase si Gretzky pripísal 5 asistencií a Lemieux dal hetrik. Séria sa vyrovnáva a na rad musí prísť tretí rozhodujúci zápas. Ten nezačína pre domácich vôbec dobre, pretože čoskoro je to 3:0 pre Sovietsky zväz. Domáci nemajú na výber - musia to predsa ešte skúsiť. Zaberú a znížia na rozdiel gólu. Sily však dochádzajú a rusi strieľajú ďalší gól. Je to 4:2. Vyzerá to tak, že Kanada bude musieť skloniť hlavu. Ale vieme ako sa hovorí: nádej umiera predposledná, až po nej Kanada. A fantastické ,,comebacky,, v tejto sérii akoby nemali konca. Akoby kanaďanov niekto pokropil živou vodou a zrazu strieľajú 3 góly a sú vo vedení! Do konca ostáva sedem minút, keď rus Semak vyrovnáva na 5:5. Všetci sa postupne pripravujú aj na tretie predĺženie. Lenže to sa už konať nebude. Hawerchuk získava puk a prihráva ho Lemieuxovi. Mario ho posúva Gretzkymu, ktorý mu ho časovane vracia. Lemieux strieľa a dáva gól na 6:5! To všetko v 59.minúte. Rusi sa už na nič nezmôžu a prehrávajú. Kanada je nohách - vyhráva Kanadský pohár po tretíkrát v histórii.

,,The great one,, a ,,SuperMario,,
Nedá mi nevrátiť sa k týmto dvom. Celý turnaj boli ťahúňmi Kanady. Podieľali sa aj na rozhodujúcom góle. Inak to ani nešlo. Kanada dala na turnaji 41 gólov a oni dvaja nazbierali dokopy 39 bodov. To všetko len v deviatich zápasoch. Gretzky bol vyhlásený najlepším hráčom celého podujatia s 21 bodmi. Lemieux bol najlepším strelcom s 11 gólmi. Impozantné bilancie a magická spolupráca. Už nikdy spolu v jednom mužstve nehrali /s výnimkou All-star game 1997/. No fanúšikovia si navždy zapamätali ich akcie. Rovnako tak celý Kanadský pohár toho roku.

Spochybnenie
Pre históriu hokeja je síce pekné, že dve najväčšie legendy sa ukázali v žiarivom svetle, no v treťom /rozhodujúcom/ zápase je až príliš podozrivé ako kruto rozhodca trestá ruských hráčov pri simulovaní kanaďanov. Zároveň domácim prehliada vyslovene zákerné fauly. Vrátane rozhodujúceho gólu, ktorému tiež predchádza jednoznačné nedovolené bránenie. Niektorí hovoria o zaslúženom víťazstve, iní toto kontroverzné víťazstvo spochybňujú a dodnes nad ním ohŕňajú nosom. Na ktorú stranu sa pridáte vy, nechám na vás. Napokon posúďte sami:

fotozdroj:nhl.com