Nezabudnuteľné turnaje: Kanadský pohár ´76

Ozajstný sviatok svetového hokeja, na ktorý dodnes spomínajú hokejoví pamätníci. Nádherné predstavenie najlepších hráčov tej doby. V čom bol nezabudnuteľný?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pred turnajom dostali povolenie hrať všetci profesionáli z USA a Kanady. To bolo veľké lákadlo pre všetkých. Očakávania boli obrovské. Zámorské médiá písali palcovými titulkami:
-Otočte stránku- , -Nastala nultá hodina hokeja- , -Vojna hokejových svetov začína-. Kanada pripravovala všetko do najmenšieho detailu. Nič nebolo ponechané na náhodu. Po skončení celej tejto šou boli všetci s odvedenou prácou spokojní. Kanada sa predviedla ako ozajstná kolíska hokeja.

Mužstvá
Zúčastnených bolo 6 tímov:
Kanada: najväčší favorit na víťazstvo. Nikto si nepripúšťal nič iné než jasné prvé miesto. Káder Kanady bol prešpikovaný talentom. Ešte pred zahájením sa zranil brankár Montrealu Ken Dryden. Toho nahradil Rogatien Vachon na poste jednotky. Inak ale nechýbala žiadna z najväčších superstars. Povolenie k štartu dostal aj Bobby Orr. Po operácii už jeho kolená boli v katastrofálnom stave. Hral viditeľne opatrnejšie, no aj tak bol jeden z najlepších. Celkovo 19 hráčov zostavy bolo neskôr uvedených do hokejovej siene slávy.
Sovietsky zväz: Druhým najvážnejším kandidátom bola ,,zborná,, Mužstvu chýbali síce hlavné opory, ale chystalo sa vyfúknuť Kanade tak očakávaný triumf.
Švédsko: Severania si verili, naviac boli posilnený o Borje Salminga.
USA: Američania sa spoliehali, že už konečne ich nadaný výber niečo predvedie a boli čiernym koňom turnaja.
Československo: Hoci odlietali do Kanady ako úradujúci majstri sveta z poľských Katovíc, neboli favoritom z prvej vlny. S profíkmi s Kanady mali mizivé šance, nakoľko ich vôbec nepoznali a na úzkom klzisku hrali niektorí po prvý krát v živote.
Fínsko: Druhá severská krajina mohla nanajvýš prekvapiť, viac ako jedno víťazstvo sa od nich neočakávalo.

Začíname!
Všetky reprezentácie hrali v jednej skupine, systémom každý s každým. Prvé dva mužstvá automaticky postúpili do finále. Finále sa malo hrať na dva víťazné zápasy. Turnaj otvárala Kanada proti Fínom v Ottawe. Na úvod to bol dobrý súper na rozohranie, pretože domáci vyhrali vysoko 11:2. Československo štartovalo v súboji proti sovietom a bola to skúška ako hrom. Čechoslováci boli celý zápas lepším mužstvom a súper sa nedokázal chytiť. Napokon sme zvíťazili 5:3, čo bol výborný vstup do turnaja. O dva dni na to sovieti len remizovali so Švédskom 3:3. To potvrdilo, že veľký červený medveď neprišiel do Kanady s najlepšou formou. Pre našich hokejistov to znamenalo, že sa tak mierne pootvorila finálová brána. Pretože sa počítalo, že Kanada postúpi presvedčivo, tak Československo môže poškuľovať po druhom postupovom mieste. Bolo teda nutné poraziť Fínov v druhom zápase, čo sa aj podarilo. Výsledok 8:0 bol viac než jednoznačný. Mali sme teda 4 body z dvoch zápasov, kým rusi len jeden. To bol výborný štart. Rusi sa ešte chceli spamätať, keď zdolali Fínov taktiež vysoko 11:3. Kanada mala s USA mierne problémy no napokon vyhrala. To že sme vyhrali oba prvé zápasy prinieslo malé uspokojenie a v zápase s USA sme sa nevedeli dostať do tempa - uhrali sme remízu 4:4. Tú sme zachraňovali až v závere. Naša skúška odolnosti prišla v zápase s Kanadou. Kanaďania vedeli, že máme formu. Veď sme porazili sovietov. Bol to nesmierne vyrovnaný zápas a nás podržal najmä Vlado Dzurilla. Do 56.minúty bolo 0:0 a kanaďania boli zjavne nervózny. Potom naskočil na ľad Martincov útok s Augustom a Novým. Martinec viezol puk stredným pásmom a hneď po prekročení červenej čiary ho vysokým oblúkom ponad obrancov nahodil priamo pred Vachona. Ako blesk sa tam zjavil Milan Nový a spôsobom sebe typickým skóroval. Bola to nacvičená akcia z československej ligy a kandská obrana ostala v šoku. V závere kanaďania tlačili, ale Dzurilla gól nedostal. V natlačenej montrealskej aréne Forum sme porazili Kanadu 1:0! Bolo to niečo neskutočné! Taktiež to znamenalo, že ak porazíme Švédsko v poslednom zápase postúpime do finále z prvého miesta! S tým nepočítal žiadny optimista. Nič také sa však nestalo. So švédmi sme vybuchli a prehrali sme 1:2. A keďže Kanada porazila Sovietsky zväz postupovala z prvej priečky. Pre našich to znamenalo teda druhé, taktiež postupové miesto. Aké to vo finále bude?

Finále
Pred finále bol jasný jeden fakt. Ak chceme vyhrať musíme dvakrát poraziť Kanadu pred jej fanúšikmi. Už sme ju v skupine raz zdolali, teda v prípade triumfu by sme ju porazili na jej pôde trikrát! To by bolo veľmi zaujímavé konštatovanie. Bolo však ešte príliš vzdialené. Na prvý finálový duel sme nastúpili azda až príliš profesorsky. Len sa vhodili buly a už ležali na ľade štyria z našich. Kanada nastúpila úplne inak. Oveľa agresívnejšie. Po 65 sekundách dali prvý gól. V ôsmej minúte sme prehrávali 0:2. Do konca prvej tretiny to bolo dokonca 0:4. Po prestávke sme sa ako tak skonsolidovali, ale to Kanade nebránilo v celkovej výhre 6:0. Naši boli zdrvený a povedali si, že musíme zabrať v druhom zápase. Boli sme odhodlaní napraviť chybu, poraziť ich a vyžiadať si tretí zápas. Motivácia nám teda nechýbala. Druhý zápas však začal ešte horšie než ten prvý. Po 3 minútach bolo 0:2! Zdalo sa, že nám Kanaďania naložia ešte viac ako v prvom dueli. Bol tu však tajný tromf z rukáva. Vlado Dzurilla. Po troch minútach nastúpil do bránky miesto Holečka. To nás nakoplo. Kanaďania síce mali naďalej šance, ale všetko končilo u Dzurillu. Jednoducho sme cítili, že to musí padnúť aj do kanadskej bránky. V polovici zápasu sme dostali presilovku. Teraz prišla naša chvíľa - konkrétne Milana Nového, keď znížil na 1:2. Pred poslednou tretinou sme museli riskovať všetko. Už po dvoch minútach sme vyrovnali Pouzarom. Bolo to 2:2 a začínalo sa prakticky odznova. Potom však kanaďania tak pritlačili akoby zápas iba začínal. Dostali presilovkovú šancu aj oni. Bobby Hull vypálil prakticky z rohu klziska, Dzurilla puk vyrazil pred seba. Hneď tam bol Bobby Clarke a ten prepasíroval puk do siete. Opäť sme prehrávali. Kanada stále kontrolovala priebeh, a vyzeralo to že nás porazí. Vtedy ale išiel na tresnú lavicu Potvin a naši uzamkli súpera. Strela od modrej od Machača, Vachon vyrazil pred seba a Augusta pohodlne zasunul do odkrytej bránky. 5 minút pred koncom bolo znovu vyrovnané. Ani nie minútu na to sme opäť Kanadu pritlačili. Peter Šťastný vypálil pričom trafil Bobbyho Orra. Ten spadol na ľad a puk sa kotúľal k Mariánovi Šťastnému. Neváhal a pálil príklepom - 4:3!!! Otočili sme teda stav a zdalo sa že sa bude rozhodovať v treťom zápase. Lenže kanaďania sú kanaďania. Clarke prihral Leachovi, ten na puk nedotiahol, no záhadne sa od mantinelu puk k nemu vrátil. Nahodil ho na Dzurillu, ten ho chcel okamžite odpáliť, ale trafil len Barberovu hokejku. 4:4. Predĺženie. Kanaďania začali svižne ale tiež im ubúdali sily. Hra sa prelievala. Potom Lafleur zobral puk. Šiel na Dzurillu, vracal sa s ním Hlinka. Aby nevrazil do Dzurillu tak sa mu uhol pričom jemne posunul bránku. Málokto si to všimol. Rozhodca však áno. Zapískal a vtej chvíli dal Lafleur gól. Hala išla spadnúť od vytrženia, no napokon gól neplatil. Išlo o stotiny sekundy. Za úmyselné posunutie bránky sme hrali v oslabení. Kanada tlačila a na konci predĺženia Lapointe vystrelil zaznela siréna a znovu gól. Opäť však gól neplatil. Začalo teda druhé predĺženie a to rozhodlo o tom kto je v hokeji najlepší na svete. Žiaľ, nebolo to Československo. V duhej minúte dostal puk Darryl Sittler, obhodil si obrancu Chalupu. Išiel na Dzurillu, ten vybehol, Sittler si ho obišiel a hoci bol už v uhle - prázdnu bránku trafil. Hala išla spadnúť od radosti. Kanada oslavovala.

Záver
Kanada zvíťazila zaslúžene. Československo však ukázalo, že na ňu aspoň na tomto turnaji malo. Turnaj splnil veľké očakávania - dokonca ich prevýšil. Po finálovom zápase si hráči vymenili dresy, čo bol v hokeji do tej doby nevídaný jav.

fotozdroj:nhl.com